טיפים לעיצוב תאורה אדריכלית בבית
טיפים לעיצוב תאורה אדריכלית בבית

תאורה אדריכלית בבית – אחד הדברים החשובים בבית מעבר לגודל החדרים, צבע הקירות, וחללי הבית. התאורה למעשה נותנת את האווירה לבית, ככל שהיא עמומה וחלשה כך גם האנרגיה והאווירה בבית, וככל שהיא שהיא חזקה ובהירה כך היא משפיעה עלינו ועל הסובבים אותנו.
תאורה נכונה יכולה להחמיא לבית ואף להגדיל חללים קטנים במיוחד שמדובר על מטבח הבית. תכנון נכון של עיצוב תאורה אדריכלית יעזור לכם לקבל חללים גדולים ומאורים יותר אשר ישפיעו על כל הבית.

טיפים לעיצוב תאורה אדריכלית בבית:

שימוש נכון בתאורה אדריכלית ע"י עיצוב אדריכלי תעזור לכם לתת אשליה של הגדלת חלל.
במיוחד אם מדובר על שימוש בגופי תאורה תקרתיים אשר ממוקמים כ-20-40 ס"מ.
אלומות האור המוקרנות יעזרו  לגרום לכך שהחלל יהיה גדול יותר, מה שפועל אינו נכון. הקירות הבהירים יתנו תחושת מרחב, ואובייקטים שונים כמו: תמונות, פסלים ועוד, אשר ממקבלים אור ישירות אליהם, מדגישים אותם ומושכים אליהם את עין המתבונן בהם.

ככל שצבע הקיר שלכם כהה יותר כך הוא יגרום לשטח החלל להיות קטן יותר, מה שגורם לאור להיבלע, וזאת מאחר שהוא דוחף את האור, מה שגורם לפחות תאורה לקירות וליצירת חלל קטן.
לכן רצוי שאלומת האור תנוע בין 24-35 מעלות על מנת ליצור תאורה נכונה.
כמו כן, ניתן להשתמש בגופי קיר אשר האלומות שלהם מופנות לצדדים או למעלה ולמטה, אך יש לקחת בחשבון שהם ייקחו מקום  מסוים לתליית תמונות על הקיר.
לכן כל תאורה המקרינה אלומה צרה על אובייקט בחלל תראה שונה ודרמטית ותוסיף עד מאוד עניין.

חדרים שכדאי להתמקד בהם בתאורה אדריכלית

שני חדרים שכדאי מאוד להתמקד בהם שמעוניינים בתאורה אדריכלית הם פינת האוכל והמטבח, שני חללים אלה עם תאורה נכונה יכולים להגדיל את שטח החלל, ולגרום להבלטה של הפריטים השונים.

פינת האוכל- את פינת האוכל רצוי להאיר בתאורה דקורטיבית עם נורות אשר מפיצות אור חם. בחדר זה רצוי שהאור יוקרן כלפי משטח השולחן ויאיר אותו, כמו כן, יש לפזר את שאר עוצמת האור לפריטים השונים שיש לנו. גופי תאורה שקועי תקרה או צמודי תקרה משני צדי הגוף המרכזי, יעזרו לנו להקרין אור לשני קטבי השולחן. אם מדובר על שולחן מלבני יש להשתמש בגוף תאורה מלבני וארוך או מספר גופים אשר יאירו את השולחן.

מטבח- המטבח מכיל 2-3 מעגלי הדלקה. חשוב שהתאורה תהיה למשטח העבודה שהוא השיש, במטבחים עם ארונות עליונים  גופי התאורה יוצמדו או יהיו משלובים בתחתית הארונות כאשר הם עם נורות פלרוסנט חסכניות. במצב שאין ארונות עליונים מעל המשטח יש למקום גופים שקועים או צמודי תקרה אשר מקרינים אלומה ממוקדת במרכז משטח העבודה במרחק של 30 ס"מ מהקיר. מעבר לכך, חשוב שתהיה תאורה מרכזית מנורות חסכניות לד, אשר מקרינות אור מפוזר אשר מעיר על הפריטים השונים במטבח. אם תרצו לקבל מראה מינימליסטי תוכלו להתקין גופים שקועי גבס אשר יעשו את העבודה.